Biljetter via En bra start

Brynäs IF sociala verksamhet En bra start arbetar för att ge fler barn och unga en bra start i livet.

Verksamheter som arbetar med barn och ungdomar har möjligheten att ansöka om hockeybiljetter till verksamheten. En bra start delar ut i snitt ca 150 biljetter per match till Brynäs IF SHL- matcher i Gavlerinken Arena.

Biljetterna kan användas som en uppmuntran, en belöning eller bara ge möjligheten att få uppleva en annorlunda upplevelse.

En verksamhet som tagit mot biljetter från En bra start är Sesam i Gävle som är mycket nöjda med.

Sesam, som öppnade hösten okt 15, har tre boenden för ensamkommande flyktingbarn och Anders Källström, boendesamordnare på sesam berättar:

"Det betyder mycket för oss och våra ungdomar. Både tjejer och pojkar uppskattar att få gå på hockey, för många är det en annorlunda upplevelse och något liknande har de aldrig sett. När det är många som är intresserade så brukar vi dra lott om vilka som ska få gå, vi är mycket tacksamma för möjligheten att ta med våra ungdomar på aktiviteter."

För att ansöka om hockeybiljetter från En bra start, maila en kort beskrivning av er verksamhet samt ett förtydligande om till vem/vad biljetterna ska användas till och varför.

Mailet skickas till kristian.nilsen@brynas.se

Välkommen till Gavlerinken Arena!